Observer spoločnosti

Autor: Marián Hudák | 29.11.2013 o 8:52 | (upravené 29.11.2013 o 9:04) Karma článku: 5,83 | Prečítané:  202x

Pamätáte na časy, keď sme ešte bývali v jaskyniach? Nebolo to celkom jednoduché. Museli sme každé ráno hľadať potravu, zakladať oheň. A ak sa to vôbec podarilo, hulákať akési neznáme slovné spojenia, ktoré boli aj tak len náhodným tónom spokojnosti alebo opaku. A potom sa div svetu, odkiaľ to v sebe máme zakorenené.

Dnes to veru nie je o nič ľahšie, ba dokonca sme sa naučili slová používať ako zbrane, oheň zakladať v ľudských vzťahoch, loviť šťastie iných... a jaskyne? Jaskyne sme premenili na odpadkový kôš nepotrebných dôvodov, pre ktoré si nájdeme opakovane tony výhovoriek bezvýznamného charakteru.

Ba dokonca presadzujeme rôzne názory bez akejkoľvek úvahy a diskusie, argumenty pestujeme v domácom kvetináči a o budúcnosti hovoríme len v dobrom alebo prehnane zlom. Áno, je to obraz doby, v ktorej žijeme. Na pár jednotlivcov, ktorí sa snažia zachrániť svet a priniesť revolučné myšlienky s odôvodnením ,,pretože raz to už tak bolo a iné to byť nemôže.“

Poslednou dobou si všímam, aké spôsoby medzi sebou v ľudskom správaní pestujeme. Ako slnečnice naťahujeme hlavy za tým, čo nás absolútne nenúti zamýšľať sa. Propagujeme všetko alebo nič, zameriavame sa proti racionálnemu zmýšľaniu a nútime samých seba zabúdať na váhu vlastných rozhodnutí. Miesto diskusií zaberajú hádky, rozhorčenia a narážky. Každý deň si necháme prekrviť mozog médiami, ktoré nás učia, pretože musia mať pravdu. Od rána až do večera otvárame chladničku vlastnej mysle a vyberáme najchladnejšie potraviny. A v prípade, ak sa pošťastí, sme si stopercentne istí, že odteraz nás šťastie neopustí naveky.

Je pekné byť optimistom, pestovať si klenoty radosti a tešiť sa z maličkostí, podeliť sa oň s inými. Bohužiaľ, táto vlastnosť vymiera a čoskoro ju vyhlásime za chránený druh.

Nechcem tým nútene vykrikovať ,,Radujme sa, veseľme sa!“

Pretože predstava, že čoskoro sa z nás stanú opäť jaskynní ľudia ma znepokojuje.

Žeby to svetu vyhovovalo?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Žili v slávnej vile, no nikdy sa do nej nevrátili

Filmár David Cysař pátra po histórii svojich blízkych, ktorých za vojny obrali o unikátnu vilu. Stavbu od Adolfa Loosa otvoril verejnosti.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?