Observer spoločnosti

Autor: Marián Hudák | 29.11.2013 o 8:52 | (upravené 29.11.2013 o 9:04) Karma článku: 5,83 | Prečítané:  184x

Pamätáte na časy, keď sme ešte bývali v jaskyniach? Nebolo to celkom jednoduché. Museli sme každé ráno hľadať potravu, zakladať oheň. A ak sa to vôbec podarilo, hulákať akési neznáme slovné spojenia, ktoré boli aj tak len náhodným tónom spokojnosti alebo opaku. A potom sa div svetu, odkiaľ to v sebe máme zakorenené.

Dnes to veru nie je o nič ľahšie, ba dokonca sme sa naučili slová používať ako zbrane, oheň zakladať v ľudských vzťahoch, loviť šťastie iných... a jaskyne? Jaskyne sme premenili na odpadkový kôš nepotrebných dôvodov, pre ktoré si nájdeme opakovane tony výhovoriek bezvýznamného charakteru.

Ba dokonca presadzujeme rôzne názory bez akejkoľvek úvahy a diskusie, argumenty pestujeme v domácom kvetináči a o budúcnosti hovoríme len v dobrom alebo prehnane zlom. Áno, je to obraz doby, v ktorej žijeme. Na pár jednotlivcov, ktorí sa snažia zachrániť svet a priniesť revolučné myšlienky s odôvodnením ,,pretože raz to už tak bolo a iné to byť nemôže.“

Poslednou dobou si všímam, aké spôsoby medzi sebou v ľudskom správaní pestujeme. Ako slnečnice naťahujeme hlavy za tým, čo nás absolútne nenúti zamýšľať sa. Propagujeme všetko alebo nič, zameriavame sa proti racionálnemu zmýšľaniu a nútime samých seba zabúdať na váhu vlastných rozhodnutí. Miesto diskusií zaberajú hádky, rozhorčenia a narážky. Každý deň si necháme prekrviť mozog médiami, ktoré nás učia, pretože musia mať pravdu. Od rána až do večera otvárame chladničku vlastnej mysle a vyberáme najchladnejšie potraviny. A v prípade, ak sa pošťastí, sme si stopercentne istí, že odteraz nás šťastie neopustí naveky.

Je pekné byť optimistom, pestovať si klenoty radosti a tešiť sa z maličkostí, podeliť sa oň s inými. Bohužiaľ, táto vlastnosť vymiera a čoskoro ju vyhlásime za chránený druh.

Nechcem tým nútene vykrikovať ,,Radujme sa, veseľme sa!“

Pretože predstava, že čoskoro sa z nás stanú opäť jaskynní ľudia ma znepokojuje.

Žeby to svetu vyhovovalo?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?